031.437.87.92

0item(s)

Nu aveti produse adaugate in cosul de cumparaturi.

Tocmai ai adaugat acest produs in cos:


Media convertor 10/100 WDM industriale 80 km SC 1490 nm

1242

Furnizor : TeleGrup


Cod produs: SBN-MC-WI13-080

1.242,00 Lei
(pretul nu include TVA)

Disponibil acum în stoc: 0 buc. (actualizat în timp real)

Disponibil la comandă | Transport contra cost | Vandut de PRO Networking
Termen de livrare: Intreaba

Produsul este utilizat in cadrul unui proiect? Cere oferta personalizata aici!



Încă nu există un review pentru acest produs. Fii tu prima persoană care scrie acest review

Detalii

În cadrul retelelor optice, media convertoarele au devenit echipamente de baza, care realizazeaza conversia semnalelor de date între diverse tipuri de canale de transmisie. Ele pot face legatura între semnale primite pe cablu optic (FO) si retransmise pe cabluri mult mai uzuale de cupru (UTP) . Exista si convertoare care mediaza legaturi între canale de fibra SM si canale MM.

Tipuri de Media Convertoare:

- pe un fir – tip WDM, în care receptia/transmisia se face pe acelasi canal
- pe doua fire - acestea putând fi single-mode sau multi-mode.

Rata de transfer:

- 10/100M care mediaza între un segment 10/100Base-TX si un segment de 100Base-Fx
- 10/100/1000M – între 10/100/1000Base-TX si 1000Base-Fx.

Din punct de vedere al formatului, alternativele sunt:

-media convertor clasic (stand-alone), cu port de fibra integrat;
-media convertor tip card - fara carcasa si alimentare proprie, care se instaleaza într-un sasiu (rack);
-media convertor pentru SFP - fara port de fibra, dar prevazut cu unul sau mai multe sloturi pentru orice tip de SFP.

Distantele la care pot fi realizate conexiuni stabile pot fi de 20km, 40km, 60km, 80km pâna la maxim 100 km – în functie de model - pentru SM (2 km pentru MM) daca media convertorul pereche este oarecare, respectiv 120 km pentru SM (5 km pentru MM) cu un convertor de acelasi tip

Convertoarele sunt dotate cu indicatoare LED pe carcasa, pentru urmarirea regimului de functionare si alimentare. Porturile comuta automat între modurile Full Duplex si Half Duplex.

Interfata pentru fibra optica se realizeaza, de obicei, cu conectori SC, dar MC-urile pot fi adaptate si pentru conectori ST sau FC. De asemenea, portul UTP este disponibil prin intermediul a doua intrari RJ-45 (câte una pentru fiecare standard) pentru a permite utilizarea usoara a oricarui tip de cablare.

Alimentarea externa, pentru modelele stand-alone, este realizata cu alimentator cu transformator pentru 5V, de la reteaua de 220V-AC sau 48V-DC. Convertoarele optice nu necesita configurare prealabila.

Tot în cadrul acestei categorii, am inclus si rack-urile (sasiuri) de media convertoare, cu dimensiuni standard de 19’’, importante pentru organizarea convertoarelor din retea.

  1. Fii primul care evalueaza acest produs.

Scrie propria ta recenzie

Cum evaluezi acest produs? *

  1 stea 2 stele 3 stele 4 stele 5 stele
Prețul produsului
Calitatea produsului
Termen de livrare

Media Convertoarele Industriale sunt instrumente media, concepute sa functioneze in siguranta in medii neprimitoare si dure de functionare cum ar fi cele industriale / mediul exterior.

Problemele legate de EMI si RFI precum si limitarile de distanta date de conexiunile pe cupru pot fi eliminate prin folosirea media convertoarelor industriale pentru a muta transportul de pe cupru pe fibra optica.

Media convertoarele se pot conecta la porturi 10Base-T sau 100Base-TX si ies pe fibra optica cu 100Base-FX.

Specificatii Optice:

- Data Rate: 10/100 Auto-adaptation, default 100MbpsMedia convertoare pe un fir 10/100 pentru uz industrial
- Lungimi de unda: 1310 nm, 1490nm, 1550nm
- Fibra : Single Mode
- Conector SC
- Interfata RJ-45
- Transmisie: IEEE 803.3, IEEE 802.3U, IEEE 802.3X, mode store and forward
- Suport: IEEE 802.3U 100 Base-TX, 10/100M
- Full Duplex sau Half Duplex

Proprietatii Mecanice

- Carcasa de aluminiu foarte rezistent
- Nivel protectie: IP30, protectie de tensiune pe RJ-45 si alimetare
- Mod instalare : DIN, pe perete
- Dimensiune carcasa: 36x100x75 mm
- Greutate: 0.3Kg
- Alimentare DC10 -40V/1A, ˂3W
- Temperatura de functionare: - 40⁰C ~+85⁰C
- Temperatura de depozitare: - 45⁰C ~+95⁰C
- Umiditate: 0% - 95%
- Certificari: CE. FCC, ROHS