031.437.87.92
0item(s)

Nu aveti produse adaugate in cosul de cumparaturi.

Tocmai ai adaugat acest produs in cos:


Media Convertor 10/100 WDM MM 2 km 1310nm

116.25

Furnizor : TeleGrup


Cod produs: SBN-MC-MMW4-002

138,34 Lei
(pretul include TVA)

Disponibil la comandă

Termen de livrare: Intreaba

Ai nevoie de ajutor in plasarea comenzii?
Suna-ne acum la 031.437.87.92 sau da-ne un email
aici


0 review-uri |Scrie un review

Detalii

În cadrul retelelor optice, media convertoarele au devenit echipamente de baza, care realizazeaza conversia semnalelor de date între diverse tipuri de canale de transmisie. Ele pot face legatura între semnale primite pe cablu optic (FO) si retansmise pe cabluri mult mai uzuale de cupru (UTP) . Exista si convertoare care mediaza legaturi înatre canale de fibra SM si canale MM.

Tipuri de Media Convertoare:

- pe un fir – tip WDM, în care receptia/transmisia se face pe acelasi canal
- pe doua fire - acestea putând fi single-mode sau multi-mode.

În cadrul retelelor optice, media convertoarele au devenit echipamente de baza, care realizazeaza conversia semnalelor de date între diverse tipuri de canale de transmisie. Ele pot face legatura între semnale primite pe cablu optic (FO) si retransmise pe cabluri mult mai uzuale de cupru (UTP) . Exista si convertoare care mediaza legaturi între canale de fibra SM si canale MM.

Tipuri de Media Convertoare:

- pe un fir – tip WDM, în care receptia/transmisia se face pe acelasi canal
- pe doua fire - acestea putând fi single-mode sau multi-mode.

Rata de transfer:

- 10/100M care mediaza între un segment 10/100Base-TX si un segment de 100Base-Fx
- 10/100/1000M – între 10/100/1000Base-TX si 1000Base-Fx.

Din punct de vedere al formatului, alternativele sunt:

-media convertor clasic (stand-alone), cu port de fibra integrat;
-media convertor tip card - fara carcasa si alimentare proprie, care se instaleaza într-un sasiu (rack);
-media convertor pentru SFP - fara port de fibra, dar prevazut cu unul sau mai multe sloturi pentru orice tip de SFP.

Distantele la care pot fi realizate conexiuni stabile pot fi de 20km, 40km, 60km, 80km pâna la maxim 100 km – în functie de model - pentru SM (2 km pentru MM) daca media convertorul pereche este oarecare, respectiv 120 km pentru SM (5 km pentru MM) cu un convertor de acelasi tip

Convertoarele sunt dotate cu indicatoare LED pe carcasa, pentru urmarirea regimului de functionare si alimentare. Porturile comuta automat între modurile Full Duplex si Half Duplex.

Interfata pentru fibra optica se realizeaza, de obicei, cu conectori SC, dar MC-urile pot fi adaptate si pentru conectori ST sau FC. De asemenea, portul UTP este disponibil prin intermediul a doua intrari RJ-45 (câte una pentru fiecare standard) pentru a permite utilizarea usoara a oricarui tip de cablare.

Alimentarea externa, pentru modelele stand-alone, este realizata cu alimentator cu transformator pentru 5V, de la reteaua de 220V-AC sau 48V-DC. Convertoarele optice nu necesita configurare prealabila.

Tot în cadrul acestei categorii, am inclus si rack-urile (sasiuri) de media convertoare, cu dimensiuni standard de 19’’, importante pentru organizarea convertoarelor din retea.

Rata de transfer:

- 10/100M care mediaza între un segment 10/100Base-TX si un segment de 100Base-Fx
- 10/100/1000M – între 10/100/1000Base-TX si 1000Base-Fx.

Din punct de vedere al formatului, alternativele sunt:

-media convertor clasic (stand-alone), cu port de fibra integrat;
-media convertor tip card - fara carcasa si alimentare proprie, care se instaleaza într-un sasiu (rack);
-media convertor pentru SFP - fara port de fibra, dar prevzut cu unul sau mai multe sloturi pentru orice tip de SFP.

Distantele la care pot fi realizate conexiuni stabile pot fi de 20km, 40km, 60km, 80km pâna la maxim 100 km – în functie de model - pentru SM (2 km pentru MM) daca media convertorul pereche este oarecare, respectiv 120 km pentru SM (5 km pentru MM) cu un convertor de acelasi tip

Convertoarele sunt dotate cu indicatoare LED pe carcasa, pentru urmarirea regimului de functionare si alimentare. Porturile comuta automat între modurile Full Duplex si Half Duplex.

Interfata pentru fibra optica se realizeaza, de obicei, cu conectori SC, dar MC-urile pot fi adaptate si pentru conectori ST sau FC. De asemenea, portul UTP este disponibil prin intermediul a doua intrari RJ-45 (câte una pentru fiecare standard) pentru a permite utilizarea usoara a oricarui tip de cablare.

Alimentarea externa, pentru modelele stand-alone, este realizata cu alimentator cu transformator pentru 5V, de la reteaua de 220V-ca sau 48V-dc. Convertoarele optice nu necesita configurare prealabila.

Tot în cadrul acestei categorii, am inclus si rack-urile (sasiuri) de media convertoare, cu dimensiuni standard de 19’’, importante pentru organizarea convertoarelor din retea.

  1. Fii primul care evalueaza acest produs.

Scrie propriul tau review

Cum evaluezi acest produs? *

  1 stea 2 stele 3 stele 4 stele 5 stele
Prețul produsului
Calitatea produsului
Termen de livrare

Media convertoarele single mode (WDM) bi-directionale sunt utilizate pentru reconversia semnalelor de banda medie de la Optic laElectric Ethernet in limita a 10/100M UTP interfata (TX), respectiv 100M pe fibra optica interfata (FX).

Generalitati

- Transmisia pe canalul optic se face printr-un singur fir de fibră;
- Cantitate dublă de date transmise faţă de modelele cu transmisie pe două fire;
- Funcţia de auto-negociere permite portului UTP sa selecteze automat intre 10M sau 100M si Full Duplex sau Half Duplex;
- Portul UTP suporta MDI/MDI-X auto crossover;
- Management pentru pachete de 1600 bytes;
- Circuit intern special creat pentru impiedicarea scurt-circuitelor la descarcarile electrice;
- Indicator al eventualelor probleme aparute pe link (LFP) cand sunt avarii pe fibra , convertorul poate intrerupe transmisiile
- Modul de lucru al convertorului este „store and forward”.

Specificatii tehnice:

-Standarde de operare: IEEE802.3u, 10/100Base-TX and 100Base-FX
- MAC address table : 1K
- Data buffer: 128K
- Conectori: UTP: RJ-45, 10/100Mbps; Fibra: SC, 100Mbps
- Cable: UTP: Cat. 5 cable ( maxim 100m)
- Fibra SMF: 8.3/125, 8.7/125, 9/125, 10/125μm(maxim 100km)
- MMF: 50/125,62.5/125,100/140 (max 2Km)
- Flow Control: Full Duplex: IEEE802.3x / Half Duplex: back pressure,
- LED: Power, FX SD, FX Link/Act, TX 100, TX FDX, TX Link/Act.
- Cerinte consum: Input :AC 170 ~ 240V or DC -36V-72V / Output:DC 5V.1A
- Timp de raspuns (delay): <0.9s
- Temperatura de pastrare: -40~ 70 ºC
- Temperatura de operare: 0 ~ 50 ºC
- Temperatura de functionare: 0 ~ 70 ºC
- Conditii de umiditate : 5%~90% (fara condens)
- Dimensiuni: Sursa interna: 30×110×140mm / Sursa externa: 26×70×93mm.

Principalul nostru obiectiv în relația cu clienții și partenerii noștri este acela de a oferi și garanta cele mai performante produse și soluții adaptabile la cerințele și problemele lor. Ne asigurăm că vom atinge acest obiectiv oferind consultanță de specialitate și suport tehnic pre și post vânzare, cu personal bine pregătit și instruit la centrii specializați ai furnizorilor pe care îi reprezentăm.

 

Prin diversitatea produselor și serviciilor oferite, avem soluții pentru un buget mai mic sau mai mare. Produsele comercializate în cadrul magazinului nostru online PRO Networking au fost atent selectate după o analiză iniţială unde au fost testate şi din punct de vedere tehnic, înainte de a fi puse la vânzare.

 

În alegerea produselor comercializate s-a ţinut cont de următoarele criterii:

 

1. calitatea materialelor

2. specificaţiile tehnice

3. furnizor/Brand

4. perioada de garanţie

5. gradul de aplicabilitate al produsului pentru diferite aplicaţii

6. nivelul de configurare

7. numărul accesoriilor standard

8. numărul de accesorii opţionale

9. feedback clienţi (raport calitate/preț)

 

 

Indiferent ce produs veți alege din magazinul nostru, beneficiați de Garanția Compatibilității și Funcționării 100% a produselor oferite.

 

Echipamentele și produsele pe care vi le oferim:

 

» sunt compatibile și vă garantăm că vor funcționa eficient;

» corespund specificațiilor din fișa tehnică;

» se vor ridica întotdeauna la nivelul așteptărilor dumneavoastră;

» beneficiază de suport în utilizare și reparații prompte (service propriu) în caz de defecțiune;

» utilizatorii vor beneficia de instructaj gratuit pentru utilizarea corespunzătoare a echipamentului.

 

Întotdeauna veți beneficia de asistență și suport din partea echipei pentru maximă eficiență și eficacitate în alegerea celor mai potrivite soluții pentru proiectul și bugetul dumneavoastră.


Cumpărați cu încredere !